Otelul s-a calificat in Cupa UEFA!

FOTBAL Otelul Galati a demonstrat sambata seara ca fotbalul romanesc poate produce in continuare performante notabile in cupele europene.

Echipa de la malul Dunarii a reusit sa elimine formatia turca Trabzonspor in turul 3 al Cupei Intertoto, patrunzand astfel in turul 2 preliminar al Cupei UEFA. Fotbalistii antrenati de Petre Grigoras s-au impus in deplasare cu scorul de 2-1, la fel ca in partida tur de la Galati, dupa ce initial gazdele deschisesera scorul inca din minutul 8. In numai 5 minute, Szekely a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj printr-un sut plasat. Turcii s-au napustit in atac, insa tot romanii au fost cei care au inscris, cu numai un minut inainte de fluierul final, prin Jula, care a transformat o lovitura de la 11 metri.

Performanta Galatiului este cu atat mai importanta cu cat Trabzonspor este o echipa obisnuita cu prezenta in cupele europene, in sezonul 2005-2006 evoluand chiar in preliminariile Ligii Campionilor. In sezonul trecut echipa a prins Cupa UEFA, insa acum Otelul a reusit sa opreasca cursa europeana a turcilor.

Lucrul cel mai important de mentionat este faptul ca Otelul Galati este prima echipa din Romania care reuseste calificarea in Cupa UEFA venind din Cupa Intertoto, dupa ce Farul Constanta si CFR Cluj au fost foarte aproape de o performanta similara in 2006 si, respectiv, in 2005.

Din pacate, meciul Trabzonspor – Otelul nu a fost transmis de nicio televiziune din Romania, astfel ca pentru a fi la curent cu ce se intampla in Turcia am urmarit transmisia live-text de pe Onlinesport.