FOTBAL Iata cateva amanunte despre evolutia din ultimul meci oficial al lui Zaglebie Lubin, adversara Stelei in turul 2 preliminar al Ligii Campionilor.Polonezii au debutat vineri seara intr-o noua editie de campionat, adversara lui Zaglebie fiind nimeni alta decat Widzew Lodz, vechea cunostinta a Stelei din Champions League din editia 1996-1997. Gazdele au debutat cu dreptul in noul sezon si au invins cu 2-1, mult mai usor decat o arata scorul.

Astfel, Zaglebie a inceput meciul intr-o formula clasica 4-4-2, avandu-l pe cehul Vaclavik in poarta. Linia de fund a fost alcatuita din Tiago Gomes, Arboleda, Stasiak si Bartczak, in timp ce la mijloc i-am regasit pe Golinski, Iwanski, Bartczak si portughezul Rui Miguel. Nici alcatuirea liniei ofensive nu a fost lipsita de straini, astfel ca polonezul Wlodarczyk a facut echipa cu brazilianul Andre Nunes.

Gazdele a deschis scorul relativ repede, prin Andre Nunes, in minutul 26, acesta reluand perfect cu capul din careul mic in urma unei lovituri libere din marginea careului, lateral dreapta. Mijlocasul stanga Iwanski a dublat avantajul cu numai 2 minute inainte de finalul primei reprize, inscriind cu un sut superb de la aproximativ 20 de metri de poarta. Dupa numai o ora de joc, doi dintre fotbalistii straini, Rui Miguel si Nunes, au fost schimbati, probabil pentru a fi odihniti in vederea partidei cu Steaua. Widzew a inscris golul de onoare pe final, in minutul 81, prin Napoletini, in urma unei greseli colective a fundasilor lui Zaglebie. Eroarea liniei defensive poate fi insa pusa si pe seama relaxarii jucatorilor pe finalul partidei.

Zaglebie a aratat o forma buna in primul meci din noul campionat si priveste cu incredere meciul cu Steaua, atacantul brazilian Andre Nunes parand a fi cel mai periculos adversar. Ros-albastrii pornesc cu prima sansa, insa nu vor avea un meci usor in Polonia. Pentru a ne usura calificarea, o victorie, fie ea si la limita, ar fi perfecta in vederea unui meci retur mai linistit.

Iata si un rezumat video de 3 minute al meciului Zaglebie Lubin – Widzew Lodz, adversarii Stelei fiind imbracati intr-un echipament format din tricouri portocalii si sorturi albe.