BATE Borisov – Steaua 2-2 / Delasarea costa

FOTBAL Dupa un debut foarte slab de meci, Steaua si-a revenit in repriza a doua si a fost la un pas sa castige, insa bielorusii au reusit sa scoata in extremis un 2-2 prin care pastreaza sperante pentru retur.

BATE Borisov nu este Real Madrid. Tocmai de aceea, stelistii si-au permis luxul de a nu acorda prea mare atentie acestui adversar. Stelistii au intrat pe teren cu o indiferenta care ii putea costa mult. In prima repriza, baietii lui Hagi nu au aratat nimic, demonstrand ca nu si-au luat adversarul in serios. BATE nu a practicat un fotbal modern, bazandu-se doar pe o viteza superioara si mult efort, insa au reusit sa inscrie in poarta lui Zapata in contextul somnolentei steliste.

Dupa dusul rece din prima repriza, partea a doua a aratat adevarata fata a Stelei, care a reusit in scurt timp sa revina in joc prin reusita fundasului golgheter Dorin Goian. Au urmat cateva faze spectaculoase reusite de ros-albastri, Banel Nicolita trimitand mingea in bara, iar lobul lui Dica a fost respins in ultima clipa de portarul advers. Acelasi Dica avea sa-si puna semnatura pe golul al doilea al vicecampioanei Romaniei. Din pacate, nu a fost si golul victoriei, bielorusii egaland dintr-o faza fixa in ultimul minut de prelungiri.

Steaua este acum favorita la calificare, insa jucatorii au dezamagit profund in prima repriza, printr-o atitudine delasatoare. Dupa acest meci, ramanem cu impresia ca Steaua putea transa acest meci inca din tur, dar team-ul lui Hagi a demonstrat ca nu a invatat prea mult din experienta numita Champions League din sezonul trecut.