Djokovici a triumfat la Australian Open 2008

Sarbul Novak Djokovic l-a invins in finala de la Australian Open pe francezul Jo-Wilfried Tsonga, castigand astfel primul sau titlu de Grand Slam din cariera.

Djokovici, al treilea favorit al competitiei, a revenit dupa un prim set pierdut si a castigat meciul cu Tsonga cu 4-6 6-4 6-3 7-6 (7-2), devenind totodata si primul sarb care castiga un turneu de Grand Slam. Victoria sa in trei ore si 6 minute a intrerupt o serie de 11 victorii consecutive de Grand Slam repurtate de Roger Federer si Rafael Nadal. Djokovic si Tsonga au ajuns in finala dupa ce i-au eliminat pe Federer si Nadal in semifinale, insa sarbul avea deja experienta unei finale de Grand Slam la US Open 2007.

Tsonga s-a aflat la prima finala ATP din cariera, insa a inceput mai bine meciul. Dupa ce a ratat doua mingi de break in game-ul 4, a castigat primul set printr-un lob superb in game-ul 10. Insa numarul 3 mondial a avut o revenire spectaculoasa, egaland situatia la seturi. Se parea ca setul al treilea va fi crucial, Djokovici reusind si de aceasta data sa preia initiativa. Dupa realizarea unui break in game-ul 3, sarbul a castigat setul in game-ul 9, dupa ce a avut nu mai putin de 7 mingi de set.

Balanta a parut sa se echilibreze din nou in setul al patrulea, mai ales dupa ce, la scorul de 3-2, Djokovici a avut nevoie de ingrijiri medicale. Performantele sarbului nu au fost insa afectate si, la capatul unui set echilibrat, s-a ajuns la tie-break. Djokovici a servit impecabil si a a obtinut titlul la Australian Open dupa ce a castigat fara emotii cu 7-2.

La finalul meciul, Djokovici a declarat in fata spectatorilor prezenti in tribune: „Sunt foarte fericit ca am castigat primul meu titlu de Grand Slam aici. Vreau sa multumesc tuturor fanilor sarbi care au venit aici sa ma sustina. Sunt mandru ca sunt primul sarb care castiga un titlu de Grand Slam”.

Ulterior, sarbul a marturisit ca a simtit presiunea ce apasa pe umerii sai: „Am simtit care erau asteptarile, asa ca sunt multumit de modul in care am facut fata presiunii. Am fost destul de nervos sa lupt impotriva unui jucator care nu avea nimic de pierdut si care a fost foarte periculos, in special in primul set”.