Andrei Pavel, invins greu de Tsonga

Andrei Pavel a fost invins vineri de finalistul de la Australian Open, Jo-Wilfriend Tsonga, in cel de-al doilea meci din cadrul Cupei Davis, Franta conducand in prezent cu 2-0 la capatul primei zile de joc. Francezul s-a impus spectaculos la finalul a 4 seturi, invingandu-l pe roman cu 6-7(2) 6-4 6-4 6-4.

Pavel i-a avertizat pe cei care se asteptau la o simpla formalitate din partea Frantei ca „am multa experienta in Cupa Davis si intentionez sa-i fac zile fripte debutantului”. Cel mai bun tenismen roman al momentului si-a aratat vineri talentul, insa Tsonga a reusit in cele din urma sa se impuna dupa un set 4 foarte echilibrat.

Primul set al meciului s-a decis la tie-break, dupa ce niciunul dintre jucatori nu a reusit sa faca break. Romanul a fost mai proaspat si s-a impus clar cu 7-2, dand sperante publicului ca poate obtine un succes important. Tsonga a revenit insa si a obtinut un break in debutul setului 2, suficient pentru a egala situatia pe tabelai. Setul 3 a avut un deznodamant similar, iar Tsonga a preluat conducerea.

Cel de-al patrulea set a consemnat o batalie a nervilor. Dupa ce a pierdut doua mingi de break in game-urile 3 si 5, la scorul de 3-2 Tsonga s-a vazut condus cu 0-40. Situatia devenise critica pentru francez si probabilitatea de a asista la un set decisiv crescuse brusc. Insa francezul a castigat 7 mingi consecutive, iar in game-ul urmator a realizat un break care in cele din urma s-a dovedit a fi decisiv. Putin mai tarziu, dupa 3 ore si 5 minute, Tsonga a reusit al 16-lea as al meciului si a obtinut astfel victoria.

In primul meci al zilei, Richard Gasquet l-a invins pe Victor Hanescu in 3 seturi, cu 7-6(5) 6-4 7-5.