Egipt a castigat cu emotii CAN 2008

Egipt a castigat pentru a doua oara consecutiv Cupa Africii pe Natiuni, dupa ce a invins nationala Camerunului cu 1-0.

„Leii Neimblanziti” au inceput mai bine meciul, dominand teritorial in primele minute. Totusi, cele mai mari ocazii le-au avut fotbalistii egipteni, insa acestia nu au reusit sa marcheze. Treptat, „faraonii” au preluat carma jocului si au incheiat prima repriza in jumatatea de teren a adversarilor.

In partea secunda, camerunezii nu au jucat aproape nimic, astfel incat egiptenii au avut cale libera spre poarta lui Kameni. Cu toate acestea, timpul trecea fara ca „faraonii” sa-si concretizeze ocaziile pe tabela de marcaj. A fost nevoie de o greseala impardonabila din partea fundasului Rigobert Song pentru ca Zidan sa-i smulga mingea dintre picioare si sa-i paseze decisiv lui Mohamed Abou Treika. Dupa golul sau, Egiptul s-a retras inexplicabil in aparare si nu a mai atacat poarta adversa, insa camerunezii au fost prea crispati pentru a reusi sa egaleze pe tabela de marcaj.

Astfel, Egipt isi pastreaza titlul cucerit pe propriul teren in 2006, insa per ansamblu finala din acest an nu a oferit un spectacol foarte atragator pentru spectatorii prezenti in tribune.